Porównanie produktów
Powiązane tematy
FAQ
Zawsze chciałeś wiedzieć, co skrywa się za niektórymi pojęciami ze świata audio? W takim razie rzuć okiem na poniższe pytania.
-
Czym są głośniki trójdrożne?
Jeśli chodzi o najlepszą możliwą reprodukcję dźwięku nawet przy wyższych poziomach głośności, głośniki z systemem trójdrożnym są najlepszym wyborem. Zasadniczo głośnik trójdrożny odtwarza sygnał dźwiękowy o wyższej rozdzielczości i szczegółowości niż głośnik dwudrożny lub system z tylko jednym przetwornikiem. Wynika to częściowo z podziału poszczególnych zadań i faktu, że sygnał audio jest wysyłany przez trzy różne przetworniki zaprojektowane specjalnie dla konkretnych częstotliwości. Dlatego też głośniki podłogowe odtwarzają zazwyczaj bardziej szczegółowy dźwięk niż na przykład kolumny podstawkowe. Ponadto w systemach kina domowego z dwudrożnymi głośnikami subwoofer jest odpowiedzialny za odtwarzanie niskich częstotliwości. Szczególnie podczas odtwarzania muzyki może to mieć kluczowe znaczenie dla obrazu dźwiękowego. Kompaktowe systemy z mniejszymi głośnikami półkowymi zwykle wykorzystują głośniki nisko-średniotonowe, które nie osiągają poziomu subwoofera, ale zapewniają dobrej jakości tony niskie pomimo swoich niewielkich rozmiarów.
-
Czym jest zwrotnica głośnikowa?
Zwrotnice głośnikowe rozdzielają sygnały w kolumnach głośnikowych zgodnie z zakresami dźwięku. Dzięki temu każdy przetwornik w kolumnie podłogowej otrzymuje odpowiedni sygnał, który jest następnie odtwarzany przez najbardziej odpowiedni przetwornik. Dlatego też, jak sama nazwa wskazuje, każdy trójdrożny głośnik podłogowy ma trzy różne przetworniki dla odpowiednich ścieżek sygnału, aby móc odtworzyć pełne spektrum częstotliwości. W większości przypadków będzie to głośnik wysokotonowy, głośnik średniotonowy i głośnik niskotonowy. W związku z tym w głośniku wbudowane są przetworniki różnych typów i rozmiarów. W uproszczeniu można powiedzieć, że głośnik o dużej powierzchni membrany jest najlepiej przystosowany do odtwarzania niskich częstotliwości ze względu na niską częstotliwość tych dźwięków, podczas gdy głośnik o małej powierzchni membrany jest najlepiej przystosowany do odtwarzania wysokich częstotliwości. Wysokie tony mają wyższą częstotliwość, a membrany muszą poruszać się znacznie szybciej (mierzone w kilku tysiącach Hz). Dla porównania: głośnik niskotonowy, który odpowiada za basy, drga z częstotliwością około 20-100 Hz. Z tego powodu głośniki wysokotonowe są zwykle również mniejsze niż głośniki niskotonowe w subwooferze lub kolumnie podłogowej.
-
Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kolumn podłogowych?
Najważniejsze są indywidualne preferencje użytkownika, czyli np. do jakiego celu lub gatunku muzycznego najprawdopodobniej będziesz używać głośników, a z drugiej strony również wielkość pomieszczenia i ewentualne wyposażenie, które już posiadasz, np. odtwarzacz Blu-ray lub wzmacniacz. Jeśli przede wszystkim słuchasz muzyki z mocnym basem lub muzyki elektronicznej, powinieneś użyć głośników podłogowych z systemem bass-reflex, takich jak nasza ULTIMA 40.
Jeśli jesteś bardziej fanem rocka lub muzyki klasycznej i szczególnie ważny jest dla Ciebie zakres średnich i wysokich częstotliwości, powinieneś zwrócić uwagę na te przetworniki przy wyborze głośników. Duże kolumny podłogowe z systemem trójdrożnym jmają tę zaletę, że dzięki amplitunerowi AV mogą odtwarzać znacznie więcej mocy (watów) niż na przykład mniejsze głośniki podstawkowe i dlatego mogą być używane również w większych pomieszczeniach. Kolejnym aspektem byłaby wydajność podczas odtwarzania muzyki w formacie stereo. Dzięki trójdrożnej konstrukcji możliwe jest odtworzenie całego słyszalnego zakresu częstotliwości. Nie ma więc potrzeby stosowania zewnętrznefo subwoofera, aby uzyskać dobry dźwięk i mocne basy. Kolumny w systemie dwudrożnym i trójdrożnym idealnie nadają się na wieczory filmowe z przyjaciółmi i rodziną. -
Jak ważna jest konstrukcja obudowy, zwrotnica i przetworniki?
Obudowa kolumn podłogowych ma duży wpływ na jakość dźwięku i reprodukcję sygnału. Subiektywnie rzecz biorąc, kolumny podłogowe lub kolumny trójdrożne z obudową typu bass-reflex mają zazwyczaj mocniejszy bas, tak jak np. nasze kolumny podłogowe ULTIMA 40. Kolumny z zamkniętą obudową lub stosunkowo mniejszymi otworami bass-reflex mają zazwyczaj bardziej bardziej precyzyjny bas, jak np. głośniki z serii THEATER 500. O precyzji decyduje również budowa samych przetworników. Zaawansowane przetworniki współosiowe w kolumnach DEFINION 3 i TEUFEL STEREO L zapewniają wysoką jakość impulsów i niezwykle szeroki zakres przenoszenia oraz harmonijne i dokładne odtwarzanie dźwięków. Może to mieć decydujące znaczenie dla obrazu dźwiękowego, zwłaszcza podczas odtwarzania muzyki. W przypadku mniejszych kolumn podstawkowych zwykle stosuje się głośniki średnio-niskotonowe, które nie osiągają poziomu subwoofera, ale mimo swoich niewielkich rozmiarów oferują zapewniają dobrej jakości tony niskie. Oprócz poszczególnych komponentów ważną rolę w naszych systemach kina domowego odgrywa obróbka materiałów.
-
Czy istnieją aktywne głośniki podłogowe?
Jeśli nie chcesz osobnego wzmacniacza lub amplitunera AV, zamiast naszych pasywnych głośników możesz użyć aktywnych głośników lub nawet soundbary. Kompaktowa konstrukcja aktywnych głośników łączy elegancki design i potężny dźwięk dzięki zintegrowanym wzmacniaczom. Nasze głośniki aktywne z systemem trójdrożnym dopasowują się do każdego mieszkania, ponieważ nie jest potrzebny osobny wzmacniacz. W zależności od obszaru zastosowania, możesz na przykład podłączyć system ULTIMA 40 ACTIVE do telewizora za pomocą złącza HDMI ARC i zintegrowanego procesora DSP do cyfrowych formatów, takich jak Dolby Digital, lub cieszyć się muzyką hi-fi dzięki naszemu zestawowi STEREO L za pomocą aplikacji Raumfeld. Aby zapewnić bezprzewodową transmisję muzyki, zintegrowaliśmy technologię Bluetooth we wszystkich naszych aktywnych głośnikach