Powiązane tematy
FAQ
Zawsze chciałeś wiedzieć, co skrywa się za niektórymi pojęciami ze świata audio? W takim razie rzuć okiem na poniższe pytania.
-
Co to jest amplituner AV i dlaczego warto go posiadać?
Amplituner AV jest centralną jednostką sterującą systemem głośników. Można go zatem nazwać sercem i mózgiem kina domowego. Posiadanie amplitunera AV ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki amplitunerowi można uzyskać znacznie lepszą jakość dźwięku emitowanego z głośników. Po drugie, umożliwia on podłączenie różnych źródeł dźwięku i wideo, co daje wszechstronne możliwości użytkowania. Po trzecie, modele amplitunerów AV Pioneer i Denon mają takie funkcje, jak Bluetooth czy wi-fi, co umożliwia łatwy streaming muzyki z telefonu lub tabletu. Termin "amplituner AV" pochodzi z języka angielskiego i oznacza "odbiornik audio-wideo". Jest to zatem urządzenie, które odbiera i przetwarza wszystkie sygnały akustyczne (audio) i obrazowe (wideo). Zintegrowany cyfrowy procesor dźwięku (DSP) i wbudowane kodery dla cyfrowych formatów dźwięku konwertują te sygnały cyfrowe na analogowe. Jeśli korzystasz z HDMI passthrough i podłączasz źródło takie jak odtwarzacz Blu-Ray lub tuner satelitarny do amplitunera AV, sygnały wideo są przekazywane do telewizora lub projektora. Sygnały dźwiękowe są przetwarzane równolegle, wzmacniane i wysyłane do różnych głośników za pośrednictwem wyjść głośnikowych. Amplitunery AV pozwalają na podłączenie różnych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze Blu-ray, konsole do gier, komputery czy telewizory.
-
Jaka jest różnica między amplitunerem AV (wzmacniaczem) a amplitunerem stereo?
Amplitunery AV są zwykle używane do kina domowego i mają wielokanałowe wzmacniacze mocy i odpowiednie procesory dźwiękou, a także przetworniki cyfrowo-analogowe i DSP (cyfrowe procesory dźwięku). Są one w stanie przetwarzać kilka sygnałów audio oddzielnie i wysyłać je do co najmniej sześciu głośników jednocześnie (5 głośników i 1 subwoofer tworzą system 5.1). Amplitunery AV zawierają zatem odpowiednią liczbę wzmacniaczy mocy, które wzmacniają przychodzące sygnały audio i dostarczają je do głośników. Amplituner AV jest więc zawsze wzmacniaczem.
Kiedy mówimy o amplitunerach stereo lub wzmacniaczach zintegrowanych w sektorze audio, zwykle mówimy o tak zwanych wzmacniaczach stereo, które są specjalnie zaprojektowane do odtwarzania muzyki. Większość wzmacniaczy posiada zatem złącza dla dwóch (stereo) do maksymalnie czterech głośników. Procesory dźwięku dla formatów wielokanałowych, takich jak Dolby Digital, Auro-3D lub Dolby Atmos, zwykle nie są wbudowane. Głośniki pasywne w połączeniu ze wzmacniaczem są zatem również nazywane wieżami stereo, ponieważ nadają się tylko do odtwarzania muzyki w formacie stereo. -
Kiedy potrzebny jest amplituner AV?
W przeciwieństwie do głośników aktywnych, głośników wi-fi lub głośników Bluetooth, w których moduły wzmacniacza są zintegrowane w obudowie samego głośnika, w przypadku głośników pasywnych zawsze potrzebny będzie oddzielny wzmacniacz. Jeśli podłączone mają być więcej niż dwa głośniki, zamiast wzmacniacza stereo potrzebny będzie amplituner AV z odpowiednią liczbą kanałów (połączeń głośnikowych). Przy wyborze wzmacniacza masz oczywiście do wyboru wiele modeli i klas wydajności. Jeśli jednak to dla Ciebie zbyt wiele, mamy oczywiście gotowe zestawy kina domowego, które są już dostarczane z odpowiednim amplitunerem AV. A jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w podjęciu decyzji, możesz zajrzeć do naszego cyfrowego poradnika dźwiękowego.
-
Czy mogę słuchać muzyki w systemie 5.1 za pomocą amplitunera AV?
Amplitunery AV są obecnie tak zaawansowane, że można ich używać także do słuchania muzyki bez ograniczeń. Możliwe jest słuchanie muzyki w konstelacji 5.1 lub 7.1 za pośrednictwem wielokanałowego amplitunera AV, z tym że dźwięk jest wówczas teoretycznie słyszalny z każdego kierunku w tym samym stopniu. Podczas koncertu oglądanego na płycie DVD lub Blu-ray może to być jednak całkiem korzystne, ponieważ instrumenty muzyczne i inne dźwięki dochodzą dokładnie z kierunku, w którym są odtwarzane, a subwoofer zapewnia wyraźne basy. Aby jednak wszystkie głośniki były aktywne podczas odtwarzania muzyki, należy włączyć odpowiednie ustawienia w amplitunerze AV. Większość modeli wykorzystuje w tym celu funkcję All Channel Stereo. Można jednak użyć także Dolby Pro Logic II lub Upmix (stereo). W przypadku korzystania z mniejszych głośników, takich jak mikrosatelity, należy również zwrócić uwagę na częstotliwość zwrotnicy, ponieważ same głośniki mogą odtwarzać zakres niskich częstotliwości. Ustawiając częstotliwość zwrotnicy, określa się częstotliwości, powyżej których będzie odtwarzany subwoofer. Jeśli wybierzesz odtwarzanie stereo, głośniki przednie oraz subwoofer będą wspólnie odtwarzały muzykę w konfiguracji 2.1.
-
Czy amplitunery AV są jeszcze w modzie?
Dzięki wysokiej jakości płytkom obwodów drukowanych, przedwzmacniaczom AV i wzmacniaczom mocy, obecne amplitunery AV mają tę zaletę, że obsługują wszystkie popularne formaty dźwięku oraz najnowsze technologie streamingowe. Ponadto należy zauważyć, że moc obliczeniowa wzrasta z każdym nowym modelem. Jeśli Twój amplituner jest już starszym modelem i potrzebujesz nowego urządzenia, w takich przypadkach należy przede wszystkim szukać dodatkowych funkcji i ewentualnie obsługi nowszych formatów dźwięku, takich jak Dolby Atmos.
-
Jak wybrać odpowiedni amplituner AV?
Wybór odpowiedniego amplitunera AV zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc wyjściową, która powinna być odpowiednia dla Twojego systemu głośników. Należy także zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść, funkcje dodatkowe, takie jak Bluetooth czy wi-fi, oraz jakość dźwięku. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek amplituner AV, powinieneś wcześniej przeanalizować następujące kwestie:
- Ile mocy powinien mieć Twój amplituner? (Wartość orientacyjna to ciągła moc głośników. Dane są podawane w watach RMS lub sinus)
- Jaką impedancję (rezystancję w omach) należy wziąć pod uwagę?
- Ile głośników i subwooferów (liczba kanałów) chcę podłączyć do amplitunera? (Stereo, 5.1, 7.1, 9.2 itd.)
- Czy potrzebuję połączeń bi-wiring lub złączy dla oddzielnej strefy odsłuchu?
- Czy amplituner obsługuje obecne formaty dźwięku, takie jak Dolby Atmos i DTS:X ?
- Czy amplituner AV obsługuje funkcje, takie jak radio FM, DAB, radio internetowe, Spotify, AirPlay 2, Bluetooth, wi-fi itp.?
- Czy amplituner zawiera wystarczająco dużo złączy HDMI dla innych urządzeń?
- Czy jest on wyposażony w standard HDMI (HDMI 2.1 lub HDMI 2.2)?
- Czy obsługuje on pliki Hi-Res (w razie potrzeby)?
- Gramofon: Czy amplituner zawiera wejście gramofonowe?
- Czy potrzebuję wyjść pre-out lub wyjść line-out dla aktywnych głośników?
-
Jak prawidłowo podłączyć amplituner AV?
Prawidłowa metoda podłączenia zależy od danego urządzenia. Urządzenia źródłowe, takie jak dekodery satelitarne, odtwarzacze Blu-Ray lub konsole do gier można podłączyć do wolnego wejścia HDMI w amplitunerze AV lub do samego telewizora.
Jeśli urządzenia źródłowe są podłączone do amplitunera AV, wyjście HDMI (HDMI OUT) w amplitunerze AV powinno być podłączone do wolnego wejścia HDMI w telewizorze. Tylko jeśli wszystkie urządzenia źródłowe są podłączone do samego telewizora i tylko dźwięk z telewizora ma być przesyłany do głośników, należy użyć kanału HDMI ARC lub HDMI eARC w telewizorze. Same głośniki są podłączone do odpowiednich kanałów z tyłu amplitunera. Każdy kanał lub połączenie ma określone zadanie. Na przykład w systemie kina domowego głośnik centralny odpowiada za odtwarzanie dialogów, a głośniki surround za efekty specjalne. Dlatego głośniki muszą być podłączone zgodnie z ich zadaniami. Należy również wziąć pod uwagę polaryzację. Jest ona oznaczona osobno znakiem plus i minus na amplitunerze AV, ale także na połączeniach samych głośników. Na koniec subwoofermożna podłączyć do odpowiedniego wyjścia (pre-out lub sub-out) amplitunera AV za pomocą kabla cinch (mono cinch). Dopiero wtedy należy uruchomić urządzenia, a w przypadku systemu wielokanałowego należy skonfigurować system surround za pomocą kreatora konfiguracji i mikrofonu kalibracyjnego. Oczywiście to ostatnie nie jest konieczne w przypadku amplitunera stereo, gdyż tutaj wykorzystywane są tylko dwa głośniki. Bardziej szczegółowe informacje na temat samej konfiguracji można zawsze znaleźć na stronie producenta danego amplitunera AV. -
Czy można podłączyć soundbar do amplitunera AV?
Z technicznego punktu widzenia podłączenie soundbara do amplitunera AV przez HDMI jest możliwe. Jednak w praktyce nie jest to zalecane, ponieważ przychodzące sygnały są przetwarzane kilka razy przez odpowiednie urządzenia. Soundbar to w zasadzie amplituner AV i głośnik w jednym urządzeniu. W związku z tym sygnały obrazu i dźwięku byłyby najpierw przetwarzane przez soundbar, a następnie ponownie przez podłączony amplituner AV. Spowodowałoby to obniżenie jakości dźwięku i mogłoby prowadzić do opóźnień w odtwarzaniu. Obraz i dźwięk nie byłyby już wtedy odtwarzane synchronicznie i musiałyby zostać ponownie wyregulowane (np. za pomocą ustawień w telewizorze).