
Uchwyt ścienny AC 5500 SM
Uchwyt ścienny dla większych głośników micro/kompaktowych i krótkich kolumn (FCR)


This magnetically screened speaker can be used as a centre, front or rear speaker. With its four mid-range speakers and a tweeter, it corresponds exactly to the column speakers and therefore guarantees that the set produces a particularly homogenous overall sound. The casing of the slim speaker is also made of solid aluminium.
The speaker can be easily positioned on or under the TV using the mounting bracket supplied. Alternatively it can be attached to a wall using the rear bracket frame, aligned either horizontally or vertically.
Sturdy terminals ensure secure cable connections that can easily hold cables of up to 2.5mm2 thickness.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 39,5 cm |
| Wysokość | 9 cm |
| Głębokość | 11 cm |
| Waga | 2,6 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 20 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Maksymalna średnica kabla | 2,5 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Titanium |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 4 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 70 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 120 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 100 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |

The central bass unit of the Concept S is an active subwoofer with a downward-radiating 250mm woofer that, in combination with a powerful 170 watt sine power amplifier (300 watt music output) and a bass reflex system, provides a solid bass foundation in rooms up to 30m2.
A remote control is included so that you can easily adjust the levels and the crossover frequency from the listening location.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 34,5 cm |
| Wysokość | 42 cm |
| Głębokość | 45 cm |
| Waga | 18,6 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Wejścia cinch | 2 |
| Wyjście cinch | 2 |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Regulator poziomu wejściowego | Digital |
| Regulator częstotliwości (zakres) | Digital Hz |
| Regulacja poziomu | Digital |
| Regulacja fazy | Analogue |
| Moc wyjściowa sinus (RMS) Bass | 170 W |
| Moc wyjściowa wzmacniacza: subwoofer | 300 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Pilot | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Najniższa częstotliwość (-3 dB) | 25 Hz |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Konstrukcja obudowy | Bass reflex |

Over 1 metre high, the four columns made of solid aluminium don't just look good. With their narrow, nine centimetres wide construction they radiate sound airily and stereophonically, at the correct height.
Four low-mid speakers and a particularly delicate tweeter ensure dynamic and homogenous sound in every standing speaker.
The round base plate only requires an area of 22 x 22cm.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 9 cm |
| Wysokość | 113 cm |
| Głębokość | 11 cm |
| Waga | 7,5 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 20 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Maksymalna średnica kabla | 2,5 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Titanium |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 4 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 70 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 120 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 100 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |
Niezbędne akcesoria są zawarte w zestawie.