
Uchwyt ścienny AC 7500 SM
Uchwyt ścienny dla głośników kompaktowych dipolowych i w klasycznym formacie drewnianego pudełka

The T 100 D is a double speaker, in a way. Two tweeters and two mid- low range drivers are in the two Dipole speakers for the two back channels.
For extra sound effects and to be as realistic as possible these surround speakers create the perfect room atmosphere, not just blasting one way but from both the front and back. This sound picture is diffuse and no exact location can be located thanks to the additional reflections from the walls and ceiling. This is how you achieve an exremely atmospheric sound.
The back of the radiant two-way speaker can be switched off, and then you have two extra front T 100 F speakers. This setting is avisible if the rear speakers are not going to be placed exactly on the wall but will be in the room itself and/or on a stand. This is how the T 100 D is flexible for every sitting room situation.

Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 44 cm |
| Wysokość | 25 cm |
| Głębokość | 26,5 cm |
| Waga | 6,8 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 50 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Przystosowany do wtyków bananowych | tak |
| Maksymalna średnica kabla | 10 mm |
| Zdejmowana pokrywa przednia | tak |
| Materiał obudowy | MDF 15mm |
| Powierzchnia obudowy | High gloss (front), foil (corpus) |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Pojemność wewnętrzna netto | 15 L |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Tkanina |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 170 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Czułość (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Zakres częstotliwości od/do | 65 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |

Hi-fi floor-standing speakers with truly transparent playback and sensational bass. A 3-way construction with 2 x 170 mm woofers and a 170 mm midrange driver ensures a balanced sound across the entire frequency range. Includes a 220 watt power capacity and optimized tweeter with waveguide.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 19,5 cm |
| Wysokość | 105 cm |
| Głębokość | 32,5 cm |
| Waga | 26 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 50 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Przystosowany do wtyków bananowych | tak |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | tak |
| Maksymalna średnica kabla | 6 mm |
| Otwory kompensujące (pozycja) | Dolne |
| Otwory kompensujące | 1 |
| Zdejmowana pokrywa przednia | tak |
| Materiał obudowy | MDF 18mm |
| Powierzchnia obudowy | Foliowana |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Pojemność wewnętrzna netto | 37 L |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 28 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Tkanina |
| Głośnik średniotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik średniotonowy (średnica) | 170 mm |
| Głośnik średniotonowy (materiał) | celulozowe |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 170 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Kevlar |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 170 W |
| Czułość (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Zakres częstotliwości od/do | 44 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 220 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Trójdrożny |
| Konstrukcja obudowy | Bass reflex |
| Częstotliwość podziału zwrotnica | 300 / 2500 Hz |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 38 cm |
| Wysokość | 60 cm |
| Głębokość | 48,5 cm |
| Waga | 25 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Wyjście cinch stereo | 1 |
| Wejścia cinch stereo | 1 |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Funkcja standby | tak |
| Regulator częstotliwości (zakres) | 40 - 240 Hz |
| Regulacja poziomu | tak |
| Regulacja fazy | Adjustable |
| Moc wyjściowa sinus (RMS) Bass | 250 W |
| Moc wyjściowa impulsowa (szczyt) Bass | 260 W |
| Technologia wzmacniacza | Digital |
| Kanały wzmacniacza | 1 |
| Przełącznik Full Range/Low Pass | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Najniższa częstotliwość (-3 dB) | 28 Hz |
| Otwory kompensujące (pozycja) | Dolne |
| Otwory kompensujące | 2 |
| Zdejmowana pokrywa przednia | tak |
| Materiał obudowy | MDF 21mm |
| Powierzchnia obudowy | High gloss (front), foil (corpus) |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Pojemność wewnętrzna netto | 68 L |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 330 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego | 107 dB/1m |
| Konstrukcja obudowy | Bass reflex |
Niezbędne akcesoria są zawarte w zestawie.