
Kable kino domowe 5.1 50m² "Performance" C4545S
Zestaw kabli do kina domowego 5.1 dla pomieszczeń do 50 m²


The sub-bass of the LT 5 system is provided by a subwoofer whose new and remakably thin Teufel design conceals the brute force of its bass delivery.
Hidden behind the front aluminium panels lies a powerful 300 mm woofer capable of filling a 50 m2 space with home cinema quality sound. The woofer is aided by a DPU reflex system especially developed by Teufel to prevent air flow noise from causing bass distortion.
The amply dimensioned amplifier supplies up to 300 W RMS power and 500 W music power. The red glowing Teufel logo indicates when the unit is on, and the LEDs display the current phase (0 or 180 degrees) and filter settings (independent mode or LFE via AV receiver). You can set these parameters using a remote control.
Please note: the spikes pictured are optional accessories only.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 36 cm |
| Wysokość | 62 cm |
| Głębokość | 44 cm |
| Waga | 29 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Wyświetlacz | tak |
| Napięcie zasilania | 230 V |
| Kabel - konektor IEC | tak |
| Funkcja standby | tak |
| Pobór mocy w trybie standby | 1 W |
| Moc wyjściowa sinus (RMS) Bass | 300 W |
| Moc wyjściowa impulsowa (szczyt) Bass | 500 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Pilot | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Najniższa częstotliwość (-3 dB) | 25 Hz |
| Otwory kompensujące (pozycja) | Dolne |
| Otwory kompensujące | 1 |
| Materiał obudowy | MDF |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Przygotowany pod spikes | tak |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 300 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Zakres częstotliwości od/do | 35 - 200 Hz |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |

This is the only horizontal speaker in the LT 5 ensemble and it can be placed on a shelf or below a TV. The centre speaker harmonises perfectly with the two identically equipped front speakers to produce a well-balanced and thus realistic listening experience.
Our development team was careful to ensure that all frequency ranges are evenly represented in these speakers. Thus the dome tweeter and mid-range cone driver are also situated above each other on the horizontal centre channel speaker.
This speaker includes a special metal-glass stand permanently fastened to the rear of this cabinet so that it is always held firmly in place.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 46 cm |
| Wysokość | 16 cm |
| Głębokość | 14 cm |
| Waga | 5,5 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 50 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Tkanina |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 80 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (materiał) | celulozowe |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 130 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 140 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 90 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 190 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Trójdrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |

With one exception, the compact LT 5 satellites – useable as either front and/or rear speakers – are identical to the centre channel speaker. Since the L 520 FCR is intended to be set up vertically, the tweeter and mid-range drivers are situated above each other as with the column speakers. This ensures that all channels are reproduced identically in terms of sound, even in home theatres where two column speakers are used for the front channels and two satellites are mounted to the rear wall as the rear channels.
Note: The L 520 FCR is equipped with brackets at the rear so that you can mount it to a wall.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 16 cm |
| Wysokość | 46 cm |
| Głębokość | 14 cm |
| Waga | 8,3 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Najniższa częstotliwość (-3 dB) | 25 Hz |
| Maksymalna średnica kabla | 4 mm |
| Zdejmowana pokrywa przednia | tak |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Tkanina |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 80 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (materiał) | celulozowe |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 130 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 140 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 90 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 190 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Trójdrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 50 W |

It is rare to find high-quality column speakers that are as perfectly suited to home theatres as these. 1.26 m in height, 16 cm wide and only 14 cm deep, these elegant towers can be placed discreetly in the background or moved forwards to a more prominent location where they add a touch of exclusiveness to your home theatre.
The drivers in these speakers guarantee excellent sound. The long-throw 130 mm woofer is equipped with a phase plug, which ensures that bass frequencies remain very linear. The 80 mm mid-range cone driver faithfully reproduces the mid frequencies between 400 and 3000 Hz, and the extremely light-weight 25 mm fabric dome tweeter provides highs that are both finely detailed and punchy.
These elegant column speakers are made of solid 2 mm aluminium and the tinted glass base plate is fitted with metal spikes to hold each speaker firmly in place. The solid connector terminals are compatible with speaker cables of up to 4 mm in diameter and are recessed into the bases of each column speaker, thus hiding them from view.
The baffles on the slightly rounded sides of the speaker contribute to the special acoustic properties of the L 520 FR. The smooth transition between the front and the sides of the cabinet prevent negative acoustic effects that would otherwise result from hard edges.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 16 cm |
| Wysokość | 126 cm |
| Głębokość | 14 cm |
| Waga | 17 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Rekomendowana minimalna moc wyjściowa amplitunera | 50 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Maksymalna średnica kabla | 4 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Przygotowany pod spikes | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik wysokotonowy (materiał) | Tkanina |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 80 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (materiał) | celulozowe |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 130 mm |
| Głośnik niskotonowy (materiał) | Celuloza |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 140 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 90 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 190 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Płyta bazowa - średnica | 25 cm |
Zestaw nie zawiera kabli połączeniowych

Kabel głośnikowy 2 x 4,0 mm²

Wysokiej jakości kabel RCA

Uchwyt ścienny dla większych głośników micro/kompaktowych i krótkich kolumn (FCR)

Kolce dla subwooferów Teufel