Systemy dźwiękowe: Kup już teraz zestaw dźwiękowy Teufel!

Przejdź do zawartości
Strona główna

Powiązane tematy

i ciekawe kategorie

Systemy dźwiękowe: oto, co oznaczają różne numeracje

Podczas poszukiwania odpowiedniego systemu dźwiękowego często natrafiamy na skróty, takie jak: 2.1, 5.1, 7.1 lub nawet 5.2.2. Jakie znaczenie mają te cyfry, można przeczytać poniżej.

Zestaw 2.1: Głośniki stereo z subwooferem

System stereo składa się z dwóch głośników. Jeżeli system ten jest wzbogacony o subwoofer, jest on określany jako system 2.1. Pierwsza cyfra oznacza zaten ilość głośników w danym systemie, jak i również kanały, które mogą posiadać amplitunery lub wzmacniacze. Druga cyfra (w tym wypadku 1) określa ilość subwooferów. Systemy 2.1 są często wykorzystywane do komputerów, abyś mógł poczuć prawdziwy dźwięk gry.

Systemy 5.1: Kino domowe i gry w akcji

Pierwsza cyfra 5 ponownie wskazuje na ilość głośników w systemie, czyli 5 głośników plus 1 subwoofer. Oprócz prawego i lewego głośnika, system dźwiękowy 5.1 zawiera również trzy dodatkowe głośniki. Jest to głośnik centralny i dwa głośniki surround. Wszystkie głośniki posiadają oddzielny sygnał dźwiękowy. Głośnik centralny znajduje się na środku pomiedzy lewym i prawym głośnikiem. Ustawienie głośników powinno zatem odpowiadać zamierzonej pozycji.

System dźwiękowy 7.1: bogaty dźwięk kina domowego

Dzięki systemowi 7.1, czyli 7 głośnikom i 1 subwooferowi, dźwięk przestrzenny jest jeszcze bardziej wyrazisty. W ten sposób dźwięk dociera do słuchacza z czterech źródeł. Ustawienia głośników systemu 7.1 przewidują do tego dodatkowe dwa głośniki satelitarne.

Od 5.2.2 do 9.4.4 – dźwięk 3D.

Wraz z wprowadzeniem głośników Dolby Atmos, a tym samym trójwymiarowego dźwięku, seria numerów stała się jeszcze dłuższa. Trzecia cyfra określa liczbę głośników Effekt, które wysyłają sygnał dźwiękowy z góry bezpośrednio lub odbity przez sufitu. Zatem jeśli wciąż potrzebujesz mocnego dźwięku, możesz rozbudować Twój system dźwiękowy aż do systemu 9.4.4.

Ustawienie głośników ma ogromny wpływ na obraz dźwiękowy

Dla obrazu dźwiękowego nie jest ważna ilość głośników, lecz ich ustawienie w obszarze odsłuchu. Przeczytaj tutaj więcej o ustawieniach głośników.