
Uchwyt ścienny AC 5500 SM
Uchwyt ścienny dla większych głośników micro/kompaktowych i krótkich kolumn (FCR)


Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 13,3 cm |
| Wysokość | 115 cm |
| Głębokość | 10,2 cm |
| Waga | 10 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Przystosowany do amplitunera | tak |
| Przystosowany do wtyków bananowych | tak |
| Maksymalna średnica kabla | 4 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 100 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Płyta bazowa - średnica | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 13,3 cm |
| Wysokość | 115 cm |
| Głębokość | 10,2 cm |
| Waga | 6,8 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 100 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 120 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |
| Częstotliwość podziału zwrotnica | 130 Hz |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Płyta bazowa - szerokość | 25,5 cm |
| Płyta bazowa - długość | 22,5 cm |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 43 cm |
| Wysokość | 13,3 cm |
| Głębokość | 10,2 cm |
| Waga | 3,4 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Przystosowany do amplitunera | tak |
| Przystosowany do wtyków bananowych | tak |
| Maksymalna średnica kabla | 4 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 100 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Zakres częstotliwości od/do | 120 - 20000 Hz |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |
| Częstotliwość podziału zwrotnica | 130 Hz |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 13,3 cm |
| Wysokość | 43 cm |
| Głębokość | 10,2 cm |
| Waga | 3,4 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Zaciski śrubowe |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Przystosowany do amplitunera | tak |
| Przystosowany do wtyków bananowych | tak |
| Maksymalna średnica kabla | 4 mm |
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 100 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |
| Układ głośników | Dwudrożny |
| Konstrukcja obudowy | Zamknięta |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 13,3 cm |
| Wysokość | 43 cm |
| Głębokość | 10,2 cm |
| Waga | 3,4 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zaciski terminala | Binding-Posts |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Materiał obudowy | Aluminum |
| Powierzchnia obudowy | Aluminium |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Zintegrowany stojak | tak |
| Uchwyty montażowe | tak |
| Głośnik wysokotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik wysokotonowy (średnica) | 25 mm |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (ilość w obudowie) | 2 |
| Głośnik średniotonowy/niskotonowy (średnica) | 100 mm |
| Moc ciągła (IEC - Long Term) | 80 W |
| Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedancja [Om] | 4 - 8 Ohm |

With the L 2200/6 SWR, Teufel didn't just reinvent the subwoofer but the receiver, too! This attractive bass-master is both rolled into one: Subwoofer and digital receiver.
The full surround receiver integrated into the subwoofer casing guarantees connection of digital and analogue signal sources such as DVD players/recorders, TV, sat receivers, PCs, MP3 players, games consoles or video recorders. A FM/AM radio is included along with Dolby Digital/dts decoder, Dolby Prologic switch and comprehensive setting options.
500 watt output performance from the six-channel amplifier guarantees powerful sound in rooms up to 35m2. Convenient to operate via remote control and front panel the L 2200/6 SW forms the centre of an unrivalled, concentrated home cinema set up.
The subwoofer is not separately available!
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Szerokość | 29 cm |
| Wysokość | 44 cm |
| Głębokość | 53 cm |
| Waga | 17,8 kg |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Wejścia cinch stereo | 2 |
| Wejścia wtyczka minijack 3,5 mm | 1 |
| Cyfrowe wejścia koaksjalne | 1 |
| Cyfrowe wejścia optyczne | 1 |
| Zaciski terminala | Klamry |
| Wyjście głośnikowe High Level | 5 |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Dolby Digital | tak |
| Dolby Pro Logic II | tak |
| DTS Digital Surround | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Zintegrowany DSP | tak |
| Wyświetlacz | tak |
| Napięcie zasilania | 110 - 230 V |
| Kabel - konektor IEC | tak |
| Klasa ochronności | 1 |
| Przechowywanie ustawień po odłaczeniu | tak |
| Funkcja standby | tak |
| Regulacja poziomu | Analogue |
| Moc wyjściowa sinus (RMS) Bass | 170 W |
| Technologia wzmacniacza | Class AB |
| Kanały wzmacniacza | 6 |
| Zintegrowany dekoder DD/dts/PLII | tak |
| Moc wyjściowa sinus (RMS) satelita | 100 W |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| FM - UKW | tak |
| Pamięć stacji FM | 30 |
| AM - MW | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Pilot | tak |
| Opis | Produkt |
|---|---|
| Najniższa częstotliwość (-3 dB) | 25 Hz |
| Otwory kompensujące (pozycja) | Dolne |
| Otwory kompensujące | 1 |
| Materiał obudowy | MDF |
| Powierzchnia obudowy | Foliowana |
| Ochrona magnetyczna | tak |
| Przygotowany pod spikes | tak |
| Głośnik niskotonowy (ilość w obudowie) | 1 |
| Głośnik niskotonowy (średnica) | 250 mm |
| Konstrukcja obudowy | Bass reflex |
Niezbędne akcesoria są zawarte w zestawie.