Dolby Atmos

Przejdź do zawartości
Strona główna
Wszystkie produkty Kino Domowe

Dźwięk 360 stopni od Teufel

Dolby Atmos

Dolby Atmos
8 Produkty

Ustawienie Dolby Atmos

Prawdziwy dźwięk 3D

Teufel Reflekt są maksymalnie elastyczne w zastosowaniu i oferują różne możliwości ustawienia głośników Dolby Atmos. Inżynierowie Dolby podzielili się wieloma wskazówkami dotyczącymi poprawnego ustawienia głośników Atmos na swojej stronie internetowej.

Dolby Atmos 5.1.2

Reflekt Deckenmontage 5.1.2 Set
Reflekt Upfiring 5.1.2 Set

Dolby Atmos 5.1.4

Reflekt Deckenmontage 5.1.4 Set
Reflekt Upfiring 5.1.4 Set

Dolby Atmos 7.1.2

Reflekt Deckenmontage 7.1.2 Set
Reflekt Upfiring 7.1.2 Set

Artykułu dotyczące Dolby Atmos

FAQ

Zawsze chciałeś wiedzieć, co skrywa się za niektórymi pojęciami ze świata audio? W takim razie rzuć okiem na poniższe pytania.

Więcej niż tylko surround – format dźwięku Dolby Atmos w produktach audio firmy Teufel

Lubisz dźwięk swojego soundbara, ale podczas oglądania swoich ulubionych filmów, masz poczucie, że do pełni szczęścia czegoś mu brakuje? Chciałbyś przeżyć zapierający dech w piersiach głęboki obraz dźwiękowy i realistyczne efekty dźwiękowe, które przeniosą Cię w sam środek akcji? Chciałbyś usłyszeć krople deszczu spadające z góry i z zapartym tchem podziwiać efekty specjalne? W takim razie Dolby Atmos jest właśnie dla Ciebie. Tam, gdzie kończą się granice systemu stereo, soundbara lub głośnika Bluetooth, do gry wkraczają nasze kompletne zestawy kina domowego 5.1, 7.1 i wiele więcej. Teufel jako producent audio oferuje nie tylko niezbędny głośnik pasywny, soundbar, czy zestaw głośników do rozbudowy, ale również kompletne, dokładnie do siebie dopasowane systemy audio stereo wraz z głośnikami REFLEKT dla Dolby Atmos. W naszych zestawach kina domowego z technologią Dolby Atmos znajduje się oczywiście pasujący amplituner AV oraz wydajny subwoofer dla niezbędnego ciśnienia akustycznego i mocnego basu. W pełni skoncentrowany świat trójwymiarowego obrazu dźwiękowego w formacie Dolby jest w zasięgu Twojego pomieszczenia!

Sprawdź wszystkie nasze kategorie w sklepie internetowym Teufel i wybierz odpowiednie głośniki, soundbary lub systemy audio stereo do Twojego domu.

Co to jest Dolby Atmos?

Inaczej niż w przypadku Dolby Digital, Dolby Surround czy DTS, format dźwięku Dolby Atmos pozwala teoretycznie na odtwarzanie i przetwarzanie nieskończonej ilości ścieżek dźwiękowych. Dlatego też mowa tutaj o formacie dźwiękowym. Ściśle rzecz ujmując „głośniki Dolby Atmos” nie istnieją. Tylko są to licencjonowane głośniki, które odtwarzają sygnały przeznaczone na format dźwiękowy Dolby Atmos.

Z tego względu, że dźwięk każdej sceny filmu i każdego obiektu powinny być teoretycznie odtwarzane, formaty audio z taką technologią są nazywane również jako formaty obiektowe. Poprzez różne informacje audio docierające do każdego pojedynczego głośnika, bazując na danej scenie filmu, sygnał audio będzie tak przetworzony, aby powstało wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w samym środku wydarzeń. Dodatkowo w formacie Dolby Atmos przetwarzanych jest znacznie więcej sygnałów audio i informacji niż chociażby w formacie Dolby Digital czy DTS, co prowadzi do tego, że możemy spostrzegać dodatkowe szczegóły dźwiękowe przy zachowaniu niezwykłej precyzji. Dzięki temu możesz bezpośrednio zanurzyć się w akcji filmu na swoim telewizorze i cieszyć się nią wszystkimi zmysłami. Dla specjalnych sygnałów audio Atmos, które powinni dochodzić do nas z sufitu, tzn. od góry, dany amplituner posiada odpowiednie złącza głośnikowe z tyłu urządzenia, które są przypisane sygnałom Atmos podczas konfiguracji systemu kina domowego. Do tego celu amplituner AV powinien być również wyposażony w automatyczny system kalibracji, przez który zostaniesz poprowadzony krok po kroku, aby osiągnąć optymalny dźwięk systemu kina domowego z formatem Dolby w Twoim domu.

Zajrzyj do sklepu internetowego Teufel i odkryj również inne kategorie audio: głośniki Bluetooth, słuchawki, głośniki stereo i wiele innych.

Gdzie należy ustawić dodatkowe głośniki dla formatu Dolby Atmos?

Nasze głośniki REFLEKT możesz bez większego problemu podłączyć do posiadanego systememu surround, jeśli Twój amplituner posiada do tego niezbędne złącza głośnikowe. Zastosowanie tych głośników jest różnorodne. Z jednej strony możesz ustawić głośniki REFLEKT na stojaku i wykorzystać je jako „głośniki odbijające dźwięk”. Do tego celu należy ustawić przełącznik z tyłu urządzenia na tryb „reflective mode”. Dzięki temu dźwięk będzie odbijany od sufitu, a Ty będziesz mógł usłyszeć wszystko, siedząc na sofie. Alternatywnie możesz zastosować głośniki REFLEKT jako „głośniki bezpośrednio promieniujące dźwięk”. Aby to zrobić, należy ustawić przełącznik z tyłu urządzenia na tryb „direct mode” i zamocować głośniki tuż pod sufitem na przedniej ścianie, aby dźwięk był promieniowany diagonalnie do Twojej pozycji odsłuchowej.

W ten sposób możesz indywidualnie dopasować system Dolby Atmos do Twojego pomieszczenia.

Gdzie należy podłączyć głośniki dla formatu Dolby Atmos?

Ze względu na to, że techniczne oznaczenie odpowiednich kanałów może się różnić w zależności od producenta produktu, w najlepszym przypadku powinieneś skorzystać z pomocy kreatora konfiguracji amplitunera. Pozwala to na przypisanie dokładnie tych kanałów, które są przeznaczone dla sygnałów Atmos. W najnowszych amplitunerach AV na ekranie telewizora wyświetlana jest specjalna grafika, a wszystkie złącza głośnikowe są jeszcze raz dokładnie wyjaśnione. Jednakże podczas zakupu amplitunera powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, aby był on wyposażony w przynajmniej 7 osobnych kanałów głośnikowych (7.1 lub 7.2). Ostatnie oba kanały głośnikowe można skonfigurować w amplitunerach Atmos jako wyjścia dla głośników sufitowych Atmos. Na samym urządzeniu te złącza głośnikowe są oznaczone jako „Height” lub „Surround Back”. Producent urządzeń audio Teufel oferuje, dzięki współpracy z firmami Denon i Marantz, amplitunery AV, które możesz znaleźć w sklepie internetowym w kategorii Akcesoria.

Alternatywy dla formatu dźwiękowego Dolby Atmos

Oprócz Dolby Atmos istnieją również inne formaty dźwięku, które zasadniczo również przetwarzają i odtwarzają sygnały 3D. Dobrym przykładem byłyby w tym miejscu formaty DTS:X oraz Auro 3D. Ważną różnicą jest tutaj ilość przetwarzanych danych audio. W przypadku DTS:X jest ona znacznie większa, dlatego też czysto teoretycznie (przynajmniej pod względem obliczeniowym) umożliwia to odtwarzanie większej ilości szczegółów dźwiękowych. W przypadku Dolby Atmos minimalnym wymaganiem jest posiadanie dwóch głośników, które będą odtwarzać sygnały Atmos. Format Auro 3D potrzebuje czterech głośników. Dlatego też Auro 3D potrzebuje amplitunera z przynajmniej 9-cioma osobnymi kanałami głośnikowymi.

Czy mogę korzystać z Dolby Atmos za pośrednictwem serwisów streamingowych, takich jak Netflix i Amazon Prime?

Niestety, nie jest to jeszcze możliwe. Aktualnie filmy w serwisach streamingowych są wyświetlane maksymalnie w formacie Dolby Digital 5.1. Ilość danych audio w przypadku sygnałów Atmos jest jednakże znacznie większa, dlatego też ich odtwarzanie przez internet nie jest jeszcze możliwe. Najlepszą jakość obrazu i dźwięku osiągniemy za pomocą odtwarzaczy Blu-ray. Przy tym ten odtwarzarz Blu-ray musi być podłączony do amplitunera za pomocą kabla HDMI. Tylko jeśli Twój telewizor posiada złącze HDMI eARC i może przetwarzać sygnał dźwiękowy Atmos, powinieneś podłączyć odtwarzacz Blu-ray do telewizora i poprowadzić dźwięk poprzez złącze HDMI eARC do amplitunera. Ale nawet jeśli nie odbierasz sygnału Atmos, możesz użyć ustawień w amplitunerze AV, aby wygenerować wirtualny dźwięk 3D, który będzie przesyłał dźwięk do głośników podłączonych przy „Wyjściu Atmos”.

Podobne tematy:

Filtry
Zmień Zamknij